HPV infekcija je uobičajena i dugotrajna, posebno kod muškaraca i može nam dati objašnjenje za ono što je do sada bilo nazivano „neobjašnjiva“ neplodnost.
Uprkos širokoj rasprostranjenosti u muškoj i ženskoj populaciji, infekcija sa bilo kojim od nekoliko tipova humanog papiloma virusa, se smatra gotovo isključivo kao uvod u rak grlića materice kod žena. Međutim, aktivna infekcija je prisutna i kod 10-13% seksualno aktivnih muškaraca (sa ne-simptomatskim antitelima otkrivenim u nekih 70-80%) i na nedavnom kampusu u organizaciji ESHRE-ove specijalne interesne grupe (SIG) andrologije, primećeno je da kao aktivna infekcija može imati velike posledice za mušku plodnost. „HPV infekcija kod muškaraca može se pokazati kao objašnjenje za veliki deo neobjašnjive neplodnosti“, izjavio je V.O bivši koordinator ove grupe.

Iza tvrdnje stoje zaključci iz niza studija koje su izveli dr A.G i kolege u Italiji, koji su nedvosmisleno povezali HPV infekciju kod muškaraca sa abnormalnim parametrima sperme. Zaista, skoro deset godina ranije, studija iz ove grupe otkrila je HPV infekciju prisutnu u spermatozoidima kod 10 od 100 seksualno aktivnih mladića. Prisustvo infekcije bilo je povezano sa smanjenom pokretljivošću sperme. Kasnije istraživanje je pokazalo 29% progresivnog motiliteta u uzorcima sperme HPV inficiranih neplodnih muškaraca, ali 48% pokretljivosti kod neinficiranih neplodnih muškaraca.
A.G je na ovom sastanku izjavio da je HPV infekcija jasno vidljiva u spermi i da je njena detekcija “od velike vrednosti” u postavljanju dijagnoze u neplodnosti, posebno u neobjašnjenim slučajevima. I sam V. O, tokom post-prezentacionih pitanja, takođe je sugerisao da je HPV infekcija “delovala povezano sa fragmentacijom DNK sperme“. Ova mišljenja su se odrazila u sistematskom pregledu iz 2015. koji je takođe izveštavao da HPV detekcija i genotipizacija mogu biti korisni u dijagnostici neplodnosti „barem u slučajevima idiopatske neplodnosti“ U pregledu je dodato da se nakon ispitivanja može razmotriti druga klasifikacija HPV-a u pogledu rizika od plodnosti, i da je specifično lečenje neophodno za HPV-pozitivne pacijente. Ovaj upitnik nad ART-om obrađen je u studiji iz 2016. godine iz Garolline grupe o efektima HPV infekcije na asistiranu i prirodnu reprodukciju kod 182 neplodnih parova.
Tokom “dijagnostičke” faze studije, kada su parovi i dalje pokušavali da spontano postignu trudnoću, nije zabeležena trudnoća u onim slučajevima gde je muški partner bio HPV-pozitivan, ali je bilo 14 trudnoća (14/172, 8%) kod onih koji su bili HPV-negativni. Kada su parovi prešli na ART (IUI i ICSI) bilo je 52 trudnoće kod HPV-negativnih muškaraca (20% IUI i 41% ICSI), ali relativno manje kod HPV-pozitivnih (9% IUI i 18% ICSI). Još značajnije je to da nije bilo trudnoća kod parova kod kojih je HPV virus bio pozitivan i u spermi.
Ovi nalazi u ART-u su potvrđeni u sistematskom pregledu prošle godine. Zaključeno je da kada je infekcija prisutna kod muškog partnera, „izgleda da postoji negativan efekat na živo rođenje, stopu trudnoće i povećanje stope pobačaja“. A.G je ljudski papiloma virus opisao kao “veoma čudan”, sa veoma visokim stopama kontaminacije i stalnim prisustvom tokom života kod muškaraca. Štaviše, konvencionalna selekcija sperme može smanjiti, ali retko eliminisati infekciju.

Dakle, ako se HPV infekcija otkrije, može li se selekcija sperme sigurno uraditi? Odgovor leži u skriningu i vakcinaciji, ali i to se pokazalo izazovnim zbog same prirode kompleksnih HPV virusa. A.G je rekao da postoji više vrsta HPV-a raspoređenih kroz pet klasa sa visokim i niskim rizikom, te da asimptomatska priroda infekcije podrazumeva njen nastavak, posebno kod muškaraca. Studija iz 2012. godine ukazuje da je dodavanje heparina u proceduru čišćenja sperme (swim-up) potpuno uklonilo HPV DNK i iz prirodno i veštački inficirane sperme. U skorije vreme, studija iz 2018. godine pokazala je da je HPV vakcina koja se primenjuje profilaktički kod inficiranih muškaraca povezana sa višim stopama živogrođenja – tako da su autori predložili „HPV vakcinaciju kao pogodnu strategiju za poboljšanje asistirane, pa čak i prirodne plodnosti“. Dodavanje skrininga čini se najprikladnijim kod idiopatske neplodnosti i rekurentnog pobačaja.