FSH, odnosno folikulostimulirajući hormon, je hormon koji se stvara u hipofizi – maloj žlezdi u mozgu. Utiče na stvaranje i stimulaciju sazrevanja polnih ćelija, podstiče rast Grafovog folikula u jajniku, ali utiče i na regulisanje menstrualnog ciklusa kod žena u dejstvu sa luteizirajućim hormonom (LH).
Kod muškaraca FSH, povećava proizvodnju androgena vezujućeg proteina u Setolijevim ćelijama semenika i nužan je za spermatogenezu. Vrednosti FSH kod muškaraca su konstantne, dok se kod žena menjaju u zavisnosti od perioda menstrualnog ciklusa, a najveću vrednost ima prilikom ispuštanja jajne ćelije.

FSH naglo raste nakon desete godine života i sa njegovim rastom dolazi do prve menstruacije kod žena.
Kasnijim praćenjem FSH hormona možemo saznati kakva je ovarijalna rezerva – visok nivo FSH pokazatelj je manje ovarijalne rezerve. Smatra se da je vrednost koja prelazi 10 IU/L znak otežane sposobnosti da se ostvari trudnoća, dok vrednost preko 20 IU/L ukazuje na prestanak rada jajnika, odnosno na menopauzu.
Osim menopauze i manje ovarijalne rezerve, visok FSH može biti jedan od znakova policističnih jajnika (kada FSH i LH izvrše inverziju i vrednost LH bude veća od vrednosti FSH) ili gubitka funkcije jajnika.
Sa druge strane, nizak nivo FSH pokazatelj je da žena ne proizvodi jajne ćelije ili da hipofiza ne održava pravilnu funkciju.
Kontrola vrednosti FSH iz krvi radi se od drugog do četvrtog dana menstrualnog ciklusa.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.