I FAZA – PRIPREMA
Podrazumeva razgovor sa doktorom i pregled medicinske dokumentacije koja je do sada sprovedena u vezi sa ispitivanjem i lečenjem steriliteta. Ukoliko se ustanovi da je vantelesna oplodnja jedini način da ostvarite trudnoću, odrede se za postupak neophodne laboratorijske analize.
II FAZA – KONTROLISANA STIMULACIJA JAJNIKA
U svakom prirodnom ciklusu počne da raste oko 30 folikula (jajnih ćelija) ali se u jednom trenutku izdvoji jedan od njih koji nastavi da raste tako da obično dozre i oslobodi se samo jedna jajna ćelija. Kako je ideja lečenja neplodnosti da se povećaju šanse za začećem u toku postupka se daju lekovi koji će pomoći (stimulacija ovulacije ili kontrolisana hiperstimulacija jajnika) da poraste više folikula i na taj način se dobije više jajnih ćelija. U tom cilju se koriste tablete klomifen citrata (Klomifen) i inhibitora aromataze (Femara) ili injekcije humanog menopauzalnog gonadotropina (HMG) poput Merionala ili Menopura ili folikulostimulirajućeg hormona (rFSH) poput Gonala-F ili Puregona.
Izbor terapije je individualan i u skladu sa godinama, konstitucijom, hormonskim statusom, ultrazvučnom slikom jajnika kao i prethodnim iskustvima u lečenju neplodnosti.
Lekovi za stimulaciju ovulacije se obično kombinuju sa lekovima iz grupe koju zovemo agonisti (Suprefact, Decapetyl, itd) ili antagonisti (Cetrotide). Oni omogućuju ujednačeniji rast folikula i time kvalitetnije jajne ćelije, a ujedno i sprečavaju prevremeno pucanje folikula.
Nekada postupku vantelesne oplodnje prethodi period tokom koga će Vam se savetovati da uzimate kontraceptivne pilule sa idejom da se jajnici pripreme za postupak. Pilule preveniraju pojavu cisti na jajnicima, regrutuju i uniformišu folikule koje ćemo stimulisati.
Više jajnih ćelija, a zatim i više embriona pruža mogućnost izbora najkvalitetnijih embriona za embriotransfer i povećava mogućnost začeća kada se ti embrioni unesu u matericu. Za vreme stimulacije ne morate menjati uobičajen način života. Seksualni odnosi su dozvoljeni skoro sve vreme stimulacije. Apstinencija partnera je neophodna 2-3 dana pre same intervencije, kako bi u momentu davanja sperme njen kvalitet bio maksimalan.
PRAĆENJE RAZVOJA JAJNIH ĆELIJA
Jajna ćelija raste u šupljinici ispunjenoj tečnošću zvanoj folikul, zalepljena za njen zid. Tokom svog rasta i sazrevanja jajne ćelije folikul produkuje i izlučuje u krv hormon koji se zove estradiol. Praćenje razvoja jajnih ćelija podrazumeva ultrazvučne preglede i jednostavno merenje veličine folikula i određivanje nivoa estradiola u krvi. Na taj način procenjujemo zrelost jajnih ćelija i optimalni trenutak za aspiraciju (skupljanje jajnih ćelija). Morate znati da ne postoji potpuna veza između broja i veličine folikula i nivoa estradiola kao i da je odgovor na terapiju potpuno individualan. Nemojte upoređivati svoja sa iskustvima i rezultatima drugih pacijenata jer Vas različitosti mogu zbuniti.
Ukoliko postoji realna mogućnost da postupak neće biti uspešno završen, on se obustavlja uz Vašu saglasnost. Situacije koje se mogu dogoditi tokom stimulacije, a koje mogu zahtevati odustajanje od ciklusa ili prekid terapije za izvesno vreme, jesu slučajevi kada jajnici proizvedu ili previše ili premalo ili ni jednu jajnu ćeliju. Lekar će tada savetovati obustavljanje terapije.
Najozbiljnija komplikacija indukcije ovulacije je pojava ovarijalnog hiperstimulacionog sindroma (OHSS) koji se ispoljava širokim spektrom kliničkih simptoma, znakova i laboratorijskih manifestacija ( jaki bolovi u trbuhu, mučnina, otežano disanje, nemogućnost mokrenja…)
Zbog toga je važno da ukoliko osetite bol u stomaku, osećaj mučnine, bolove u grudima, uznemirenost ODMAH kontaktirate svog lekara. Sindrom hiperstimulacije se sreće kod 5% žena koje su podvrgnute tretmanu kontrolisane stimulacije ovulacije.
Važno je znati da ovaj ponekad dramatičan poremećaj ne ugrožava eventualnu trudnoću, niti ostavlja trajne zdravstvene posledice.
STOP INJEKCIJA (injekcija HCG)
Kada se na osnovu veličine folikula i nivoa estradiola proceni optimalno vreme za skupljanje jajnih ćelija (aspiracija ili punkcija), vreme je za injekciju humanog horionskog gonadotropina (HCG). HCG je hormon koji omogućava završno dozrevanje jajne ćelije i njeno odvajanje od zida foliku pred aspiraciju jajnih ćelija. Najčešće se koriste Pregnyl (daje se intramuskularno) ili Ovitrelle (subkutano) i daju se 34-36 sati pre planirane aspiracije.
III FAZA – SAKUPLJANJE POLNIH ĆELIJA
Intervencija: punkcija folikula i aspiracija jajnih ćelija
Probadanje šupljina koje nose jajne ćelije medicinski nazivamo punkcija folikula, a usisavanje jajnih ćelija je proces aspiracije. Ova intervencija se sprovodi se u opštoj intravenskoj ili lokalnoj anesteziji pod kontrolom ultrazvuka. Specijalnom punkcijskom iglom koja je sistemom katetera povezana sa posudom za sakupljanje usisnog sadržaja, probada se vaginalni zid i ulazi u jajnik. Nakon probadanja folikula sledi usisavanje tečnosti u kojoj se nalaze jajne ćelije. Epruvete sa pokupljenom tečnošću odmah prihvataju biolozi u laboratoriju neposredno uz operacionu salu gde se jajne ćelije skupljaju, identifikuju i procenjuje njihov kvalitet.
Ova metoda može biti bolna. Važno je da se najkasnije pred davanje STOP inekcije dogovorite da li želite da postupak izvršite pod lokalnom ili totalnom anestezijom.
Važno je da 6 sati pre dolaska na interveciju ništa ne jedete i ne pijete, kao i da Vam bešika bude prazna.
Bez obzira na koji način će se postupak sprovesti, obezbedite sebi pratnju i nemojte sedati za volan nakon intervencije. Pozeljno je da 1-2 sata nakon intervencije ostanete u našoj ustanovi.
Pre nego što odete kući dobićete privremeni izveštaj o svim bitnim elementima intervencije I dalju terapiju.
Nemojte se uplašiti ako se nako intervencije javi oskudno vaginalno krvarenje, jer je ono normalan pratilac intervencije i brzo prolazi. Međutim, ukoliko je krvarenje obilnije, ako je praćeno temperaturom i bolovima u donjem delu trbuha neophodno je da nas ODMAH kontaktirate.
Rizici vezani za intervenciju punkcije folikula i aspiraciju jajnih ćelija su:
– mogućnost reakcije na lekove i/ili anesteziju
– rizici vezani za prolazak punkcijske igle kroz vaginu u jajnik uključuju: infekciju, krvarenje, oštećenje tkiva-svoda vagine, mokraćne bešike, krvnih sudova, uretre, materice i jajnika i formiranje priraslica zbog unutrašnjih ožiljaka. U izuzetno teškim slučajevima može se pojaviti neuobičajeno krvarenje ili oštećenje tkiva koje se može korigovati isključivo hirurškom intervencijom.
Punkcija folikula i aspiracija jajnih ćelija može se završiti neuspehom i zahtevati odustajanje od postupka.
Najčešći razlozi su:
– kada u ciklusu nije došlo do razvoja jajnih ćelija unutar folikula
– kada se prirodna ovulacija desi pre punkcije jajnih ćelija
– kada se ne nađu jajne ćelije posle izvršene punkcije
– kada je onemogućen pristup jajnim ćelijama zbog žilavog tkiva, ili se pojave neke druge poteškoće koje sprečavaju aspiraciju jajnih ćelija
PRIKUPLJANJE UZORKA SPERME
Partneri pacijentkinja će dati seme za oplodnju dva sata pre planirane aspiracije. To je vreme neophodno da se seme na adekvatan način obradi i pripremi za postupak. Pre davanja semena savetuje se apstinencija, odnosno uzdržavanje od odnosa, tokom 2-4 dana, ali ne duže od 7 dana, kako bi se dobio optimalan kvalitet semena. Preporučljivo je da se uzorak da u za to posebno pripremljenim prostorijama bolnice. Ukoliko ipak želite da seme donesete od kuće ili iz hotela o tome se možete dogovoriti sa svojim lekarom.
Važno je da se pridržavate uputstava koja ste dobili za davanje uzorka.
IV FAZA – FERTILIZACIJA – SPAJANJE ŽENSKIH I MUŠKIH POLNIH ĆELIJA
Ova faza se obavlja u laboratorijskim uslovima neposredno nakon faze aspiracije folikula, kolekcije jajnih ćelija i obrade uzorka sperme. Već je na početku napomenuto da postoje dva postupka vantelesne oplodnje- klasičan IVF ( oplodnja jajne ćelije sa većim brojem spermatozoida) i mikrofertilizacija-ICSI ( oplodnja jajne ćelije samo sa jednim spermatozoidom pomoću mikromanipulatora, tj. spermatozoid partnera se složenim postupkom, pod kontrolom biologa, ubacuje direktno u jajnu ćeliju)
Kada je u jajnu ćeliju ubrizgan spermatozoid, provera fertilizacije (oplodnje), vrši se nakon 14-16h, a 24h kasnije proverava se da li je došlo do adekvatne deobe.
Važno je da znate da se postupak vantelesne oplodnje odvija u srogo kontrolisanim laboratorijskim uslovima. Jajne ćelije se drže u inkubatorima na strogo kontrolisanoj temperaturi, pod video nadzorom tako da se u svakom momentu prate.
Morate biti upoznati i sa činjenicom da postoji rizik da se dobiju jajne ćelije koje nisu dobrog kvaliteta da bi se oplodile. Takve ćelije se češće dobijaju kod pacijentkinja koje su starije od 40. godina. Takođe, ženska i muška polna ćelija ne moraju se obavezno spojiti. To se ponekad događa kod klasične vantelesne oplodnje dok je retko u slučaju mikroferilizacije. Poslednja mogućnost je da se ćelije embriona nepravilno podele i da dođe do zastoja u daljoj deobi, što je takodje uzrokovano kvalitetom jajnih ćelija.
V FAZA – EMBRIOTRANSFER
Ukoliko je vantelesnom oplodnjom stvoren jedan embrion, onda je situacija potpuno jasna, on će biti unet u matericu. Situacija je indentična kada su u pitanju dva embriona. Transfer tri ili više embriona se danas više ne preporučuje. Različite ustanove imaju različitu praksu. U svakom slučaju to će biti stvar vašeg izbora u konsultaciji sa lekarom.
Sam postupak embriotransfera je kratkotrajan i bezbolan. Toga dana je potrebno da se opustite što je više moguće. Posle intervencije nema razloga da ležite duže od pola sata.
Ukoliko stanujete na većoj udaljenosti savetujemo vam da obezbedite siguran prevoz do kuće ili da na put krenete sledećeg dan. Nakon embriotransfera od odabranog lekara dobićete jasna uputstva za dalju terapiju.
Sam embriotransfer može biti otežan ili onemogućen. Nakon obavljenog embriotransfera uspešnost celog procesa vantelesne oplodnje zavisi od uspešnosti usađivanja embriona (stope implantacije) što je i jedan od najkritičnijih stadijuma u uspostavljanju trudnoće.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030.