ESHRE radna grupa COVID-19 organizovala je sednicu o nastavku rada IVF klinika nakon prvog karantina usled COVID-19 kako bi otkrili zapanjujuće razlike između kliničke aktivnosti tokom prvog i drugog talasa infekcije. Strogi protokol trijaže i ispitivanja mogu da omoguće centrima za lečenje neplodnosti da budu bez COVID-a. ESHRE kaže da je mali broj IVF klinika bio zaključan tokom ovog poslednjeg talasa zaraze.
ESHRE poručuje da klinika moraju imati strog program trijaže i ispitivanja.

Za sada ne postoje dokazi o direktnom prenosu virusa na oocit ili fetus putem posteljice. Takođe, čini se da je većina govornika manje zabrinuta zbog uticaja virusa na plodnost (mušku i žensku) , kao i zbog uticaja na odojčad nego što je to bilo pre šest meseci. Profesorka reproduktivne imunologije sa Univerzitetu u Kembridžu, opisala je intrauterinu infekciju putem placente ili kongenitalnim putem kao “malo verovatnu” i zaključila da je perinatalna infekcija nakon porođaja verovatnije objašnjenje za bilo kakvu novorođenačku infekciju.
Većina evropskih IVF klinika obnovila je usluge lečenja do kraja maja – iako su neke klinike u nordijskim zemljama i Nemačkoj ostale otvorene tokom prvog talasa, i većina evropskih klinika bila je i dalje je dostupna za hitne tretmane i praćenje trudnoće.
U većini slučajeva klinike su sledile preporuke ili uputstva lokalnih vlasti, a u proseku su karantini trajali sedam nedelja. Međutim, kako je poslednji talas eskalirao u avgustu, kliničke aktivnosti pokazale su se znatno drugačijim nego tokom prvog talasa. Ovaj put, iako su jedna ili dve klinike zaustavile ili smanjile svoje usluge, očito nije bilo zatvaranja kao pre. Većina centara je, međutim, svoje protokole prilagodila novom talasu infekcije, pri čemu je većina usvojila trijažu i testiranje kako za pacijente tako i za osoblje kako bi se smanjio rizik od infekcije u klinici. Razlika u pružanju usluga između prvog i drugog talasa objašnjena je boljim poznavanjem virusa i postojanjem više vremena za prilagođavanje usluga.

Protokole trijaže i testiranja objasnio je drugi stručnjak – testiranje se preporučuje svima s pozitivnom trijažom, a tretman se odlože za one čiji su IgM i / ili PCR rezultati pozitivni. Trijaža osoblja i pacijenata u obliku upitnika je bitna.

Focus on Reproduction je izvestio pre nekoliko nedelja da je u mnogim bolnicama broj mrtvorođenih porastao tokom zatvaranja, kako u zemljama u razvoju, tako i u razvijenim zemljama. Sada su dodati podaci iz Italije koji pokazuju znatno veće stope mrtvorođenih u 2020. nego u 2019. (3,23% vs 1,07%).
Šta je s muškarcima? Muškarci su u svakom slučaju, rekla je genetičarka S. M. u hromozomskom nepovoljnom položaju (što bi moglo objasniti niže stope smrtnosti kod žena od COVID-19), ali za sada, kako kaže androlog, postoji samo zabrinutost oko uticaja korona virusa na funkciju sperme. Podaci iz nekoliko dosad prijavljenih studija ne pružaju osnove za zabrinutost da virus utiče na reproduktivne hormone ili kvalitet spermatozoida. Stručnjaci se slažu u jednom: „Malo je dokaza da se SARS-CoV-2 prenosi u spermi, ali to se ne može isključiti.”
Izvor: www.focusonreproduction.eu