Početkom juna većina evropskih IVF centara nastavila je sa procedurama vantelesne oplodnje. Međutim, sada se prijavljuju nova lokalna žarišta i drugi talasi infekcije iz nekoliko zemalja, posebno među ljudima u reproduktivnom dobu. Mnogi su asimptomatski.
Ipak, postoji neizvesnost u vezi sa efektom SARS-CoV-2 infekcija tokom trudnoće. Dakle, iako su klinike za plodnost usvojile rutinske trijaže i protokole ispitivanja i dalje je potreban oprez.
Ove ažurirane smernice najpre potvrđuju početne smernice ESHRE-a objavljene u aprilu, a zatim savetuju dodatne mere koje su zasnovane na principu dva koraka za pružanje sigurnih usluga tokom drugog talasa infekcije korona virusom.
Sa zimom koja se približava, brojevi slučajeva COVID-19 verovatno će se još povećati, podstičući potrebu za usvajanjem novih mera i prilagođavanjem pristupa pacijenta.

Smernice za nastavak lečenja plodnosti
ESHRE-ove smernice o nastavku IVF procesa objavljene su 23. aprila 2020. Preporuke su bile napravljene kao odgovor na sve manji rizik od infekcije COVID-19 – mada su i dalje bile u skladu sa lokalnim propisima. Vodič se zasnivao na šest stubova dobre medicinske pomoći:
- Diskusija, dogovor i saglasnost za početak lečenja;
- Osoblje i trijaža pacijenta;
- Pristup savetu i lečenju;
- Prilagođavanje IVF usluge;
- Planiranje ciklusa lečenja;
- Kodeks ponašanja osoblja i bolesnici
Ažurirane informacije
Sada smo suočeni sa novim talasom infekcija, pa to početno vođstvo može biti dopunjeno sledećim intervencijama:
- Više testiranja – Ovo bi moglo biti izvodljivo sa većim pristupom tačnom testiranju i bržem dobijanju rezultata. Upitnik za trijažu i dalje je relevantan za identifikovanje rizičnih i simptomatskih osoba, ali u visoko rizičnim područjima trijažu treba kombinovati sa testiranjem asimptomatskih pacijenata.
- Povećano savetovanje i informisanje pacijenata koji planiraju trudnoću ili su već trudni – Ovo bi trebalo da pokrije znanje koje imamo o COVID-19 tokom trudnoće i kako smanjiti rizik od infekcije pre i tokom trudnoća.
Obe intervencije su posebno važne u regionima u kojima se povećava ili je visok rizik od zaražavanja COVID-19.
Smernice za održavanje bezbednih IVF usluga
Postoje velike razlike u regionalnom i nacionalnom broju slučajeva i u ispitivanju protokola u Evropi. Mere za ublažavanja bezbednih IVF usluga treba da se rukovode lokalnim okolnostima.

Epidemiološke informacije
Dostupno je i trebalo bi da postoji nekoliko epidemioloških parametara za COVID-19 koji se koriste za usmeravanje donošenja odluka o merama ublažavanja. Ovi parametri uključuju broj reprodukcije (R0 i Rt), prevalenciju i učestalost i stopa rasta.
Evropski centar za kontrolu bolesti (ECDC) prikuplja podatke o COVID-19 prema regionu. Podaci o incidenci su prijavljeni kao novopotvrđeni slučajevi na 100.000 osoba. ECDC dodatno izveštava o 14-dnevnoj stopi obaveštavanja o slučaju COVID-19 na 100.000 u pet kategorija: nije prijavljen nijedan slučaj, <20 slučajeva; 20,0-59,9 slučajeva; 60,0-119,9 slučajeva; i ≥120,0 slučajeva. Koristili smo ovu merljivu i redovno izveštavanu stopu kao referencu za ovo uputstvo.
Unutrašnji i spoljni faktori
Klinike takođe treba da uzmu u obzir uticaj koji COVID-19 može imati na osoblje i na zalihe zdravstvene zaštite.
Ublažavanje mera
Sledeće mere ublažavanja mogu se razmotriti za održavanje bezbedne IVF usluge u zavisnosti od incidence infekcije:
- Smanjiti broj lečenih pacijenata
- Ograničite pristup samo lečenom pacijentu (bez partnera) –
- Povećati trijažu i testiranje pacijenata i osoblja
- Ograničite izloženost osoblja i omogućite više vremena između zakazanih termina pacijenta
- Poboljšati sanitarne mere
- Intenzivno koristite ličnu zaštitnu opremu (LZO)
- Povećati upotrebu telemedicine
- Izbegavajte prenos embriona i savetujte strategiju zamrzavanja svim pacijentima, posebno u područjima sa visokom incidencom COVID-19
- Potvrdite kodeks ponašanja
Hitne mere
Kao rezultat, klinike će možda morati da privremeno smanje ili čak obustave svoje aktivnosti zbog nedostatka osoblja. U takvim okolnostima, svi centri treba da imaju dogovore sa drugim centrima kako bi se garantovao kontinuitet lečenja.
Rezime preporuke
U ovom uputstvu postoje dva osnovna koraka za održavanje usluga u sledećoj faze pandemije. Prvi korak je procena uticaja pandemije i trenutni status zasnovan na epidemiološkim faktorima i unutrašnjem i spoljnom faktoru rizika (na primer raspoloživost osoblja i zaliha). Zavisno od ove procene, drugi korak bi obuhvatio mere ublažavanja, kako je navedeno u nastavku:
– Centri treba da nadgledaju epidemiološke podatke putem nacionalnih zdravstvenih sistema i / ili od ECDC.
-Centri treba da nadgledaju unutrašnje i spoljne faktore rizika koji mogu imati uticaj na ART usluge, uključujući, ali ne ograničavajući se na broj osoblja i dostupnost zaliha.
– Centri bi trebalo da razmotre mere ublažavanja kako bi smanjili ove rizike.
– Kliničari treba da obaveste svoje pacijente o riziku od infekcije pre i tokom trudnoće.
-Treba razmotriti rutinsko testiranje asimptomatskog osoblja i pacijenata (na osnovu protokola specifičnih za usluge), posebno u oblastima visoke prevalencije COVID19.
PRVI KORAK DRUGI KORAK
14-dnevna stopa obaveštavanja o slučaju COVID-19 na 100.000 | Uticaj na ART usluge | Preporučene mere ublažavanja |
Nije prijavljen nijedan slučaj | Beznačajan | Nastavite prema rutini. Pratite regionalne smernice i smernice specifične za zemlju |
<20 | Mali značaj | Trijaža se preporučuje svim pacijentima SARS-CoV-2 Testiranje za pacijente pozitivne na trijažu Pridržavajte se regionalnih i državnih smernica |
20.0-59.9 | Umereno | Rutinska trijaža za pacijente i osoblje i SARS-CoV-2 Testiranje za trijažno pozitivne pacijente / osoblje Rutinska primena kodeksa ponašanja za osoblje i pacijente Pridržavajte se regionalnih i državnih smernica |
60.0-119.9 | Glavni | Rutinska trijaža za pacijente i osoblje i SARS-CoV-2 ispitivanje za trijažno pozitivne pacijente / osoblje Rutinska primena kodeksa ponašanja za osoblje i pacijente Udaljeno savetovanje (tele-medicina) Smanjenje poseta ART klinici Rutinska upotreba LZO za osoblje Maska za lice preporučena pacijentima Nije dozvoljena nijedna osoba u pratnji Pridržavajte se regionalnih i državnih smernica |
≥120.0 | Kritičan | Rutinska primena kodeksa ponašanja za osoblje i pacijente SARS-CoV-2 testiranje svih pacijenata i osoblja Udaljeni medicinski saveti i savetovanja (tele-medicina) Smanjene posete klinikama Osoblje: rutinska upotreba PPE Pacijenti: preporučene maske za lice Nisu dozvoljene prateće osobe Laboratorija: politika zamrzavanja koje treba smatrati obaveznim Pratite regionalne smernice i smernice specifične za zemlju |
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.