Konačno je Zakon o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje dopunjen neophodnim Pravilnicima kako bi se procedura donacije implantirala u naš sistem. Do sada su parovi i pojedinci morali da putuju u druge zemlje kako bi se podvrgli ovoj proceduri u slučaju da nemaju svoje reproduktivne ćelije ili embrione.
Stupanjem na snagu ovih pravilnika, od 20.4.2019.godine, biće moguće u Srbiji izvođenje ove kompleksne procedure. Ukoliko je paru ili pojedincu (ženi bez partnera) neophodna donacija reproduktivnih ćelija ili embriona – ovu proceduru će moći da izvedu u jednoj od ustanova koje ispunjavaju određene uslove propisane Zakonom i pravilnicima.
Udruženje Šansa za roditeljstvo od donošenja Zakona apelovalo je mnogo puta kako bi istaklo bitnost i važnost donošenja ovih pravilnika. Važno je naglasiti da se ovi pravilnici ne odnose se na finansiranje postupaka BMPO od strane RFZO-a. Oni definišu način sprovođenja postupka donacije u Republici Srbiji.
Šta je Državni registar?
Uspostavlja se novi sistem – DRŽAVNI REGISTAR koji će sadržati sve podatke o svim korisnicima u bilo kom segmentu postupka biomedicinski potpomognute oplodnje – podaci o Centru za BMPO (klinici), podaci o bračnim i vanbračnim partnerima, podaci o uzrocima neplodnosti, lična i porodična anamneza, podaci o broju BMPO postupka, podaci o deci, podaci o davaocu reproduktivnih ćelija (između ostalog i bračno stanje, deca, visina, težina, boja očiju, boja kose, struktura kose, boja kože, krvna grupa, RH faktor, rasa, da li je davalac usvojen, lična i porodična anamneza davaoca, rezultati svih urađenih analiza, ID broj darovane ćelije, broj uzetih ćelija, broj upotrebljenih ćelija, broj oplođenih ćelija, broj uzetih, upotrebljenih i čuvanih embriona kao i konačan ishod postupka). Ove podatke klinika i Banka dostavljaju Državnom registru elektronskim putem i u papirnom obliku. Svi podaci se čuvaju 50 godina u centru za BMPO i Banci, a Državni registar ih čuva trajno.
Ko može da vidi podatke?
Pristup ovom Registru imaju samo ovlašćena lica. Svi ovi podaci su poverljivi. Sva lica daju lični pristanak za prikupljanje njihovih podataka.
Podaci se ne mogu brisati, menjati, prenositi ili ustupati.
Podaci u Registru čuvaju se trajno.
Informacije Državnog registra čine jedinstvenu bazu podataka o učesnicima u postupku vantelesne oplodnje,klinikama i ustanovama, davaocima reproduktivnih ćelija i embriona kao i o konačnom ishodu postupka BMPO.
Sve ove podatke prikuplja centar za BMPO (klinika), odnosno Banka reproduktivnih ćelija i dostavlja Upravi za biomedicinu u Zakonom predviđenom roku.
Podaci će biti čuvani 50 godina u klinici, odn. Banci, a trajno u Državnom registru.
![](https://sansazaroditeljstvo.org.rs/wp-content/uploads/2018/10/mf_8940.jpg)
Izjave
Osobe koje donoraju reproduktivne ćelije i embrione popunjavaju izjave o pristanku, a istu mogu i da povuku, pa tako postoji Obrazac izjave davaoca o povlačenju pristanka, izjava jednog ili oba supružnika, odn.vanbračnih partnera o povlačenju izjave o darovanju embriona, kao i izjava o pristanku. Sve izjave su obavezne. Davalac mora biti upoznat sa svim pravnim posledicama darivanja ćelija ili embriona. Pre darivanja davalac od strane ovlašćenog lica dobija neophodne informacije u pismenom obliku.
Anonimnost je zagarantovana. Davalac ili davaoci daju izjavu o darovanju ćelija odn.embriona.
Takođe, lica koja se podvrgavaju procesu BMPO uz pomoć doniranih ćelija ili embriona potpisuju obrasce – izjavu o pristanku oba supružnika.
Pravilnici nalažu potpisivanje izjava kojim su bračni/vanbračni partneri dali saglasnost da doniraju svoje embrione, nastale u njihovom postupku VTO, kao i saglasnosti o korišćenju reproduktivnih ćelija koju daje davalac.
Darivanje reproduktivnih ćelija i embriona je anonimno i podaci se čuvaju u strogoj tajnosti, a u postupku koriščenja doniranih reproduktivnih ćelija obavezna je psihološka podrška.
Uslovi koje mora da ispunjava davalac, odnosno davaoci
I za davaoce reproduktivnih ćelija i za davaoce embriona važe isti uslovi, a to su između ostalog:
- muškarac do 40 godina, žena od 21 do 34 godine
- da je fizički i psihički zdrava osoba
- da nije rizičnog ponašanja, narkoman
- da se nije podvgao tetovaži u poslednjih 12 meseci
- da nema žuticu
- da ne konzumira alkohol i da ne puši
- da ima normalan nalaz spermograma, odn. da je očuvana ovarijalna rezerva
- da nije primalac matičnih ćelija, tkiva, organa i krvi
- da ne boluje od hroničnih bolesti
- da nije imao dijagnozu demencije
- da nema anamnezu homoseksulanih odnosa u poslednjih 5 godina
- da je optimalne telesne težine
Davaoci moraju da se testiraju kako bi time bile isključene virusne i bakterijske infekcije i bolesti, hemofilije i drugi poremećaji koagulacije, cistična fibroza, a u nekim slučajevima i tropske bolesti ( HIV infekcija, B I C hepatitis, HTLV-I, II, III, CMV infekcija, sifilis, gonoreja, hlamidija, mikoplazma, ureaplazma, hemofilija i drugi poremećaju koagulacije, skrining na cističnu fibrozu)
![](https://sansazaroditeljstvo.org.rs/wp-content/uploads/2018/07/images-2.jpg)
Izbor reproduktivnih ćelija vrše stručna lica u klinici i Banci.
Uspostavlja se sistem evidencije o rezultatima procene i testiranja kandidata za davaoca.
Retestiranje se vrši na 6 meseci.
Davaoci ne mogu biti ni vlasnici klinika, embriolozi ni drugi zaposleni u klinici u kojoj se izvodi postupak.
Napavljen je i Pravilnik koji određuje bliže uslove u pogledu kadra, prostora i opreme a vezan je za centar za BMPO (kliniku).
Uvoz i izvoz ćelija
Uvoz/izvoz može obavljati samo Banka koja ima odobrenje za obavljanje ove delatnosti.
Mogu se uvoziti odn.izvoziti samo reproduktivne ćelije. Embrioni se ne mogu izvoziti odn.uvoziti.
Uvoz će se vršiti ukoliko se u Srbiji ne mogu obezbediti reproduktivne ćelije, i to iz banke koja zadovoljava uslove kvaliteta i bezbednosti u skladu sa međunarodnim standardima.
Uslovi za dobijanje odobrenja za uvoz i izvoz su organizacija, resursi, mogućnost kontrole i kadar koji može da obavlja ovu delatnost.
Potrebna je dozvola direktora Uprave za biomedicine za svaki pojedinačni slučaj uvoza reproduktivnih ćelija.
Nije dozvoljeno kreiranje embriona (po Zakonu o BMPO) od darovanih ćelija, što u stvari znači da od dva donorska materijala nije moguće kreirati donirani embrion.