Kome treba donacija?
Donacija je potrebna i ženama i muškarcima, i to kada je dokazano da nije moguće ostvariti trudnoću sa svojim reproduktivnim ćelijama. Nekad bude nemoguće da se procedura donacije obavi u matičnoj zemlji, pa nam se ljudi obraćaju za pomoć, zato što u Češkoj radimo sve vrste donacija. Donacija je moguća kod žena do 49. godine života u Češkoj Republici. Najčešće ljude zanima kako izgleda proces doniranja, ali ima mnogo različitih pitanja i zato nam se mogu javiti svi koji imaju neko pitanje. Možete nas kontaktirati putem formulara na web-stranicama naše klinike FertiCare u Pragu. Imamo srpsku verziju veb-sajta. Na taj način uspostavićete vezu sa koordinatorkom koja će vam sve objasniti na sprskom jeziku.

Nekoliko reči o problemu muške neplodnosti i donaciji
Najbitnije je da utvrdimo i potvrdimo neplodnost muškarca. Najpre radimo neophodne analize i ukoliko se zaista pokaže da nije moguće dobiti kvalitetne spermatozoide adekvatne za oplodnju, ili ih uopšte nema, ili pak kod muškarca postoji problem sa genetski prenosivim bolestima, onda pristupamo donaciji. Tada vršimo izbor donora i to na osnovu fenotipa muškarca. Konačnu odluku o tome kog donora biramo za određen par donosi doktor. Donacija je u potpunosti anonimna. Par dobija informacije o godini rođenja donora, njegovoj visini, težini, boji kose, očiju i kože. Ukoliko par zahteva neku posebnu osobinu (npr. da donor bude umetnik ili sportista) mora nas obavestiti o tim željama. Mi, svakako, imamo mogućnost da izađemo u susret. Inače, obostrana anonimnost je određena Zakonom o donaciji koji važi u Češkoj. Donori su uglavnom studenti visokih škola, od 18 do 32 godine života i isključivo su češki državljani. Donori prolaze složene procedure zdravstvenih kontrola pre nego što se odobri doniranje i time klinika garantuje dobro zdravlje donora.

Kako izgleda procedura donacije spermatozoida u Češkoj, u Pragu?
Sama procedura sa doniranim spermatozoidima je ista – kao i u klasičnom postupku IVF/ICSI sa sopstvenim reproduktivnim ćelijama. Razlika je u tome što je suprug/partner obavezan da potpiše dokumenta kojima daje saglasnost za donaciju spermatozoida i kojima potvrđuje da će dete prihvatiti kao svoje sopstveno i o njemu brinuti kao otac, sa svim obavezama i pravima roditeljstva. Žena se priprema za stimulaciju i dolazi u Prag sa suprugom (partnerom) na punkciju jajnih ćelija, gde se vrši oplodnja donorskom spermom. Najčešće nakon 5 dana, obavlja se embriotransfer. Znači, ukupno za ovaj postupak treba planirati 7-10 dana boravka u Pragu. Za neke druge vrste postupaka boravak može biti nešto kraći (inseminacija, donacija embriona i sl.)
Kome je donacija više potrebna -muškarcima ili ženama?
Najčešće nam se obraćaju parovi kojima su potrebne jajne ćelije, ali donacija spermatozoida ne zaostaje puno. Primećujemo u poslednjih 10 godina veliki porast problema kod muškaraca. Razni su razlozi, ali najveći uticaj imaju kvalitet života i godine starosti muškarca.
Klinika FERTICARE, Prag
KONTAKT:
https://www.ferticareprague.eu/srb/
Telefon: +420 735 757 558