Mnogi ljudi koji razmišljaju o lečenju uz pomoć vantelesne oplodnje sa doniranim materijalom u inostranstvu pitaju se kako izgleda proces doniranja jajnih ćelija. Sve nas uvek muče ista pitanja.
- Kako funkcioniše VTO sa donorskim jajnim ćelijama?
- Koliko dugo moramo ostati u zemlji?
- Koliko traje proces VTO sa donorskim jajnim ćelijama?
- Na šta treba obratiti pažnju tokom procesa lečenja?
Ovde ćete pronaći korisne informacije koje će pomoći da razumete ceo proces VTO uz pomoć donorki, donesete dobro informisane odluke i uštedite vreme i energiju. Ovaj tekst se fokusira na proces donacije jajnih ćelija u inostranstvu.
KAKO IZGLEDA PROCES VTO SA DONORSKIM JAJNIM ĆELIJAMA?
Za mnoge, VTO sa doniranim jajnim ćelijama jedina je šansa da imaju decu. Žene koje idu na proceduru donacije najčešće imaju nekoliko razloga:
- iznad 38-40 godina,
- loš odgovor na stimulaciju jajnika,
- nizak AMH ili jajne ćelije lošeg kvaliteta
KOJA JE PROCEDURA?
VTO sa jajnom ćelijom donorke podrazumeva da par dobija ćelije od donorke, zatim sledi vantelesna oplodnja spermatozoidima partnera ili donora i lekari vrše embriotransfer u matericu žene primaoca. Jajne ćelije potiču od mlade zdrave donorke, pa su ovakvi programi veoma uspešni. Prosečna stopa uspeha VTO sa donorskim jajnim ćelijama je 60%. U slučaju gore navedenih grupa pacijentkinja, stope uspeha sa sopstvenim jajnim ćelijama variraju od tek nekoliko do svega 12 procenata.
Možete izabrati između dve vrste programa donacije jajnih ćelija, u zavisnosti od ponude klinike:
- program donacije svežih jajnih ćelija
- program donacije zamrznutih jajnih ćelija
PROCES VTO KROZ DONACIJU – SVEŽA JAJNA ĆELIJA
U VTO ciklusu sa svežim materijalom, donorske jajne ćelije se ne zamrzavaju već se odmah nakon aspiracije jajne ćelije transportuju u laboratoriju na oplodnju. Proces doniranja svežih jajnih ćelija zahteva sinhronizaciju ciklusa žene primaoca i donorke. Ovo može biti složeno i u određenim slučajevima može dovesti do nižih stopa uspeha.
Žena primalac treba da bude pripremljena za embriotransfer koji se odvija 3-5 dana nakon aspiracije jajnih ćelija. Od ključne je važnosti pripremiti matericu i endometrijum za transfer i pronaći savršeni trenutak za implantaciju, vreme koje je najprikladnije za transfer za određenu pacijentkinju. Ceo proces donacije jajnih ćelija za VTO treba da bude sinhronizovan sa ciklusom donorke jajnih ćelija. Nažalost, dan uzimanja jajne ćelije ne može se pomeriti na drugi datum i u slučajevima kada priprema za transfer nije zadovoljavajuća, zamrzavanje embriona i pomeranje datuma transfera mogu biti rešenje.
PROCES VTO KROZ DONACIJU – ZAMRZNUTA JAJNA ĆELIJA
U VTO ciklusu koji koristi zamrznuta jajne ćelije donorke, nema potrebe za sinhronizacijom. Prethodno odabrane jajne ćelije se odmrzavaju i to se može uraditi bilo kog datuma u okviru ciklusa žene primaoca, odnosno kada je materica pripremljena za embriotransfer. Dakle, programi doniranja zamrznutih jajnih ćelija uključuju manji rizik od otkazivanja ili prekida programa.
SPERMATOZOIDI PARTNERA U VTO PROCESU IZ DONIRANIH JAJNIH ĆELIJA
Spermatozoide partnera treba pripremiti za oplodnju na dan uzimanja jajnih ćelijija od donorke ili, u slučaju zamrznutog ciklusa, na dan odmrzavanja jajnih ćelija. To znači da partner treba da dođe na kliniku najmanje jedan dan pre ili na dan vađenja ili odmrzavanja jajnih ćelija. Ovo je standardni protokol, ali pacijenti treba da znaju da, ako partner dođe u poslednjem trenutku, to može povećati rizik od neuspešnog programa. To je zato što je kvalitet spermatozoida nepoznat tog dana. Na parametre sperme mogu uticati različiti faktori, uključujući faktore načina života kao što su pušenje, alkohol, loša ishrana.
Zbog toga bi pacijenti trebalo da razmotre zamrzavanje sperme prilikom prve posete klinici. Na taj način može se sačuvati vaš genetski materijal za predstojeći tretman i smanjiti rizik od neuspeha ako se pokaže da je kvalitet spermatozoida neodgovarajući na dan aspiracije ili odmrzavanja jajne ćelije. Kada imate zamrznutu prethodno testirane spermatozoide, možete ih koristiti kasnije.
PROCES DONACIJE JAJNIH ĆELIJA – VREMENSKI OKVIR I GLAVNE TAČKE
Mnogi pacijenti koji odluče da se podvrgnu procesu donacije jajne ćelije u inostranstvu žele da znaju koliko često moraju da putuju na kliniku i koliko dugo moraju da ostanu.
Jedno od najčešće postavljanih pitanja je koliko dugo traje proces doniranja jajnih ćelija?
Ceo proces može trajati do 4-5 nedelja, međutim, veoma je individualan i zavisi od niza faktora. Treba imati na umu da takav tretman podrazumeva veliku medicinsku, pravnu i etičku odgovornost, kako za pacijenta tako i za kliniku. Zbog toga je potrebno pažljivo razmotriti određene faze procesa VTO iz doniranih jajnih ćelija.
Bez obzira na broj poseta i detalje tretmana, svaki proces donacije jajnih ćelija treba da ima sledeće faze:
Faza | Da li je poseta klinici neophodna? | Dodatne informacije |
Medicinska kvalifikacija za program donacije jajnih ćelija | U većini klinika da. Neke klinike nude kvalifikaciju na daljinu na osnovu medicinske dokumentacije. O ovome se može dogovarati online. | U slučaju kvalifikacije onlajn, klinika može zatražiti da pošaljete ultrazvučni pregled pre konsultacije. Vredi posetiti kliniku lično. Tako ćete imati priliku da vidite kliniku, upoznate osoblje i doktora i donesete dobro informisanu odluku o izboru ove klinike. |
Odabir donorke | Za potvrdu fenotipa žene primaoca jajne ćelije, u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazi klinika. | U zavisnosti od zemlje, postoje različiti propisi u vezi sa fenotipom donorke i žene primaoca jajne ćelije. |
Odabir donora sperme – ako je neophodno | Za potvrdu fenotipa žene primaoca i partnera, u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazi klinika | U zavisnosti od zemlje, postoje različiti propisi u vezi sa podudaranjem fenotipa donatora spermatozoida i partnera. |
Odabir tipa programa donacije | Možete da proverite ponudu klinike online. Ipak, preporučljivo je da izaberete program u konsultaciji sa lekarom na klinici. | Klinike često nude programe koji se razlikuju po broju zagarantovanih jajnih ćelija i/ili embriona ili drugim parametrima. Ove garancije mogu uticati na stopu uspeha programa. |
Potpisivanje dokumentacije | U većini klinika, pacijenti moraju lično da potpišu ugovor, često u prisustvu lekara. | Pažljivo proučite dokumente. Zatražite elektronsku verziju pre nego što posetite kliniku. Obično postoji mnogo dokumenata za potpisivanje. Njihovo čitanje može potrajati. Takođe, pametno je pripremiti pitanja pre posete. |
Odabir dodatnih procedura | Dodatne procedure možete izabrati u klinici kroz konsultacije sa lekarom. U zavisnosti od medicinskog slučaja pacijenta, dodatne procedure se razlikuju. | Odabir pravih dodatnih procedura za vaš medicinski slučaj može uticati na stopu uspeha programa. |
Priprema materice za embriotransfer | Ovo se može uraditi u koordinaciji sa vašim izabranim lekarom (lokalno). | Ovo je važan deo procesa. Sa svežim jajnim ćelijama donorke, dan embriotransfera se ne može pomeriti, za razliku od zamrznutih embriona. |
Embriotransfer | Embriotransfer se izvodi na klinici. | Potrudite se da vaš lekar zakaže embriotransfer na datum koji vam omogućava jedan dan odmora nakon transfera. |
PROCES DONACIJE JAJNE ĆELIJE – DUŽINA TRAJANJA I BROJ POSETA
U zavisnosti od klinike i vrste programa (sveže ili zamrznute jajne ćelije), broj poseta i njihova dužina trajanja mogu biti različiti. Jedno od prvih i najčešće postavljanih pitanja tokom prvog kontakta sa klinikom je broj poseta i njihovo trajanje. Klinike se takmiče jedna sa drugom u privlačenju novih pacijenata i nude različita rešenja za smanjenje broja poseta. Nažalost, ovo može odbiti neke pacijente. U većini klinika moguće je obaviti VTO uspomoć donirane jajne ćelije sa najmanje dve posete:
- Kvalifikaciona poseta – Lekarska procena pacijenata, laboratorijske analize, odabir dodatnih procedura, odabir donorke jajnih ćelija, potpisivanje dokumenata. Moraćete da ostanete u inostranstvu jedan ili dva dana. U ovom trenutku partner takođe može dati uzorak sperme za zamrzavanje.
- Poseta na dan uzimanja jajne ćelije od donorke/ili odmrzavanja jajne ćelije ako se koriste zamrznute jajne ćelije iz banke – Partner obezbeđuje spermu, vrši se oplodnja jajne ćelije, vrši se embriotransfer 3. ili 5. dana. Obično je potrebno da pacijenti ostanu u inostranstvu oko 7 dana.
Možete kombinovati ova dva sastanka u jednom putovanju i iskoristiti slobodno vreme između da se opustite i obilazite grad. Iako je moguće sprovesti VTO iz doniranih jajnih ćelija sa samo dve posete klinici, treba imati na umu da cilj lečenja nije da se broj poseta smanji već da se postigne trudnoća, a ponekad se ove dve stvari međusubno isključuju.
VTO IZ DONACIJE JAJNE ĆELIJE I RIZIK OD PREKIDANJA PROCESA
Svaki VTO program iz jajnih ćelija donorke uključuje određeni stepen rizika od prekidanja. Ovo može biti iz razloga van kontrole klinike ili lekara, iz medicinskih razloga koje je teško predvideti i proceniti. U drugim slučajevima, prekidanja mogu biti povezana sa iskustvom klinike u sprovođenju takvog tretmana. U svakoj klinici se sa različitom učestalošću dešavaju prekidi procesa. Za pacijente koji putuju na velike udaljenosti radi lečenja, koji treba da planiraju putovanje unapred, rezervišu avionske karte i smeštaj itd, otkazivanje bez prethodnog obaveštenja nažalost može značiti dodatne troškove.
U nekim slučajevima, klinike nude drugi program bez dodatnih troškova ili sa popustom. Ne zaboravite da pitate kliniku šta se dešava u slučaju da vaš program bude prekinut. U nastavku ćete videti elemente ciklusa donorskih jajnih ćelija koji nose rizik od prekidanja programa i prosečan rizik od prekidanja u programima svežih i zamrznutih jajnih ćelija. Takođe možete da proverite kada je klinika u mogućnosti da vas obavesti o problemima koji mogu da dovedu program u opasnost.
Putovanje u drugu zemlju takođe može predstavljati određene rizike. Vaš let može biti odložen ili otkazan. Kao rezultat toga, možda nećete stići na kliniku na vreme za embriotransfer. U takvoj situaciji možete zamrznuti embrione i pomeriti transfer. Međutim, možda ćete morati da snosite dodatne troškove zamrzavanja embriona i FET (transfer zamrznutih embriona). Preporučujemo da pitate kliniku da li su ove procedure uključene u cenu programa, a ako nisu, koliki bi bili troškovi.
Faktori rizika | Kada ćete biti obavešteni o prekidanju procesa | Stopa rizika |
Neuspešna hormonska stimulacija donorke jajne ćelije, otkazana aspiracija (sveži ciklus) | Najmanje 2-3 dana/maksimalno 7-9 dana pre planiranog uzimanja jajnih ćelija | ~2% jajnih ćelija donorki |
Mali broj ili loš kvalitet dobijenih jajnih ćelija (svež ciklus) | Na dan aspiracije | ~1% jajnih ćelija donorki |
Problemi sa odmrzavanjem jajnih ćelija, nezadovoljavajući broj odmrznutih ćelija (zamrznuti ciklus) | Na dan odmrzavanja jajnih ćelija u laboratoriji | ~2-5% jajnih ćelija donorki |
Nema embriona 3. dana, loš kvalitet sperme partnera (sveži i zamrznuti ciklusi) | 2. ili 3. dana razvoja embriona | Zavisi od parametara sperme partnera |
Nema embriona 5. dana (sveži i zamrznuti ciklusi) | 4. ili 5. dana razvoja embriona | Zavisi od parametara sperme partnera |
Endometrijum nije spreman za zakazani transfer (sveži i zamrznuti ciklusi) | Na dan transfera ili ranije ako se pacijentkinja priprema kod kuće | ~4-6% pacijentkinja |
VTO SA DONIRANOM JAJNOM ĆELIJOM – DODATNE PROCEDURE U VTO LABORATORIJI
Ukoliko želite dodatne procedure koje se izvode u VTO laboratoriji a koje mogu povećati efikasnost procesa, morate dodatno da platite jer one nisu uključene u cenu programa. U nastavku možete pronaći neke od najčešćih laboratorijskih procedura koje mogu povećati stope uspeha VTO:
Procedura | Kome se preporučuje? | Preporuka |
ICSI | Preporučuje se svim pacijentima (u nekim zemljama, indikacija je faktor muške neplodnosti) | Da |
IMSI/IMSI-MSOME ili druge slične procedure | Preporučuje se ako je uključen faktor muške neplodnosti. Embriolog procenjuje spermu pod mikroskopom i bira jedan spermatozoid. | Da *ako je uključen muški faktor neplodnosti |
Kultura do blastociste | Preporučuje se svim pacijentima. Kultura embriona do stadijuma blastociste – 5. dan. | Da. U slučaju programa koji garantuje embrion 3. dana, ova garancija može biti nevažeća ako se kultura blastocista produži na 5. dan. |
Odabir programa donacije jajne ćelije | Možete da proverite ponudu klinike online. Ipak, preporučljivo je da izaberete program u konsultaciji sa lekarom na klinici. | Klinike često nude različite programe koji se razlikuju po broju zagarantovanih jajnih ćelija i/ili embriona ili drugim parametrima. Ove garancije mogu uticati na stopu uspeha programa. |
Monitoring embriona (Timelapse/Embrioskop) | Preporučuje se svim pacijentima iako ne postoje istraživački radovi koji pokazuju uticaj na efikasnost lečenja. Međutim, video ili fotografije o razvoju embriona mogu biti lepa uspomena za buduće roditelje. | Ne *osim ako pacijenti ne žele da zadrže video materijal |
Dodatne procedure | Dodatne procedure možete izabrati u klinici tokom konsultacija sa lekarom. U zavisnosti od medicinske dokumentacije pacijenta, dodatne procedure mogu se razlikovati. | Odabir pravih dodatnih procedura za vašu medicinsku istoriju može uticati na stopu uspeha programa. |
AH – assisted hatching | Preporučuje se svim pacijentima. Assisted hatching je procedura u kojoj embriolog vrši mikroskopski rez u ljusci embriona. | Da * Ranije se ova procedura izvodila samo na odmrznutim embrionima. Danas se to radi i na svežim embrionima pre transfera. Veruje se da AH može povećati stopu uspešnosti implantacije u proseku za oko 10%. |
Preimplantaciona genetska dijagnostika – dijagnostika embriona (aneuploidija u hromozomima) | Preporučuje se svim pacijentima starijim od 35 godina. Ova metoda ispituje embrione kako bi se otkrila hromozomska aneuploidija. Savremene tehnike omogućavaju ispitivanje sva 24 hromozoma. Aneuploidija može izazvati genetske bolesti kao što su Daunov i Patauov sindrom. Može uticati i na stopu implantacije i pobačaje. | Da * Pacijenti treba da imaju medicinske indikacije za takvu dijagnostiku. Rizik od aneuploidije kod VTO sa oocitima donorke mnogo je manji nego kod VTO sa sopstvenim jajnim ćelijama. Jajne ćelije potiču od mlade i zdrave donorke, te je rizik od aneuploidije jednak riziku populacije u starosnoj grupi donorke. Još jedan faktor koji može povećati rizik je starost partnera i kvalitet sperme. Zabrinutost pacijenata ili strah od bolesti bebe takođe može biti indikacija za PGD. Oni mogu izazvati dodatni stres. |
Praćenje pacijentkinje nakon embriotransfera – nadzor implantacije | Preporučuje se barem do 4-6 nedelje trudnoće. Najmanje 4-5 provera. Lekar zatim može da prilagodi dozu lekova nakon embriotransfera. Ukoliko ne možete da nastavite ovaj deo lečenja u klinici u inostranstvu, preporučujemo vam da pronađete lokalnu kliniku i uradite neophodne pretrage i konsultacije kod specijaliste u vašoj blizini. Takvo praćenje može povećati vaše šanse za uspešnu trudnoću. | Da * Osnovni testovi npr. BhCG, LH, progesteron i estradiol. Rezultate testa treba da dobijete istog dana i pošaljete ih na kliniku. U nekim zemljama, pacijenti mogu imati poteškoća da urade neke laboratorijske testove zbog nacionalnog zdravstvenog sistema. |
Zapamtite, pre nego što odete, postavite važna pitanja. Klinika za VTO treba da odgovori na sva njih. Uverite se da ste dobili sve odgovore pre nego što donesete konačnu odluku.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.eggdonationfriends.com