Starost jajnika igra veliku ulogu u neuspehu implantacije embriona i mogućnosti pobačaja. Ali, da li hronološka starost materice takođe utiče na stopu implantacije? Nova studija je pokazala da starenje materice ne doprinosi padu plodnosti. Na stopu implantacije neće uticati hronološka starost materice.
Retrospektivna kohortna studija je procenila efekat starosti materice kontrolom kvaliteta jajnih ćelija uz korišćenje sveobuhvatnog hromozomskog skrininga (CCS). Istraživači su analizirali 869 IVF ciklusa. Blastociste koje su bile odabrane za transfer su bile hromozomski normalne.
Stopa embrio implantacije se ne razlikuje
“Čini se da svi hromozomski normalni embrioni imaju jednaku stopu implantacije bez obzira na starost žene“, kaže doktor na čelu tima koji je sproveo studiju. “Sa ovom studijom mi kontrolišemo varijable i stavljamo embrione u žene čije materice imaju 20, 30, 40, ili 50 godina, i otkrili smo da je stopa implantacije ista. Jajne ćelije stare, ali se čini da materica ne stari.” “To, očigledno, nije cela priča”, dodao je. “Žena od 45 godina može biti izložena riziku od hipertenzije ili gestacionog dijabetesa. Potrebna joj je medicinsko odobrenje, a može biti i drugih zdravstvenih problema, ali mislim da se stopa implantacije neće promeniti bez obzira da li je materica 30 godina stara ili 40 godina stara i postoje prilično ubedljivi dokazi.”

Stanje materice, ne godište
Dok starost materice ne utiče na implantaciju, stanje materice utiče. “Važno je da nikada ne budemo previše uzbuđeni zbog genomske analize embriona i zaboravimo sami početak. Prvo se zaista uvek počinje sa uzimanjem anamneze, fizičkim pregledom, saznanjem o kvalitetu jajne ćelije i kvalitetom sperme i procenom materice,” istakao je čuveni lekar. Materica se može proceniti transvaginalnim ultrazvukom, histerosalpingogramom (HSG), ultrazvukom fiziološkim rastvorom ili histeroskopijom. “Ako postoji problem: veliki polip, fibroid, strukturalna abnormalnost ili tkivo ožiljka, onda bilo koje od tih stanja ima potencijal da smanji stopu implantacije. Dakle, veoma je važno proceniti šupljinu materice pre nego što započnete jedan od ovih visokotehnoloških ciklusa lečenja”, dodaje na kraju.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224
Izvor: www.progyny.com