Parove koji traže pomoć za rešenje svojih problema sa neplodnošću treba upozoriti na to kako klinike oglašavaju svoje stope uspeha.
Otprilike svaki šesti par ima problema sa začećem i mnogi od njih traže pomoć. Mnoge klinike na svojim web sajtovima oglašavaju stope uspešnosti in vitro oplodnje (IVF).
Parovi često traže i raspituju se za najbolju i najuspešniju kliniku kako bi povećali svoje šanse. Ali nova studija, objavljena u australijskom i novozelandskom časopisu za akušerstvo i ginekologiju, saopštila je da su stope uspeha besmislene jer su računate na različite načine.

Jedna od autorki ovog izveštaja, profesorka akušerstva i ginekologije C.F rekla je da je to kao upoređivanje jabuka i krušaka. Ona je rekla da ništa ne može zaustaviti klinike da selektivno oglašavaju svoje najbolje, umesto relevantne, stope uspeha.
Svih 20 web sajtova klinika uključenih u izveštaj u velikoj meri su u skladu sa smernicama za 2017. za reklamiranje uspeha. Međutim, studija je utvrdila da je uprkos politici bilo dosta varijacija u načinu na koji su informacije prezentovane.
“Mislim da je teško i izazovno da pregledate sve web sajtove i uporedite jednu web stranicu sa drugom. Treba pooštriti pravila da bi bila jasnija i da klinike preuzmu odgovornost nad iznetim podacima. To bi moglo da postakne klinike da predstave podatke tako da ih svi mogu koristiti.“
Na web lokacijama istraživači su prebrojali 32 različita načina na koji se merio “uspeh”. Najbolje merilo uspeha je kumulativno živorođenje po započetom IVF ciklusu, koje nijedan web sajt nije objavio.
Ovakvo prikazivanje uspešnosti, kaže profesorka, mora da postakne država i državni organi koji se bavi IVF-om.
“Ono što je zabluda je da ni jedna od klinika nije prijavila scenario: ako započnete ciklus IVF-a kakve su šanse da na kraju rodite dete. Sve klinike su izveštavale na različite načine …to je zbunjijuće za ljude”

Ono prema čemu je profesorka bila najkritičnija je bilo prijavljivanje stope uspeha kod žena koje su imale transfer embriona. A otprilike u oko 20% slučajeva se dešava da ne dođe do embriotransfera, a podaci to ne pokazuju. To je vrlo bitno!
“To bi trebalo biti jasnije pacijentima koji dolaze u klinike.“
„Čim to prijavite kao broj žena koje započinju ciklus, a ne broj žena koje su imale transfer embriona, brojke postaju malo manje optimistične. Mislim da bismo u tome morali biti iskreni.”
Ona je dodala da trenutno reklamiranje stope uspešnosti daje lažnu nadu i da su rezultati preterano naduvani. Pravila moraju biti pooštrena i jasnija, tako da sve klinike prijavljuju iste setove podataka.
Ovo je veoma osetljivo za sve one ljude koji se oslučuju za određenu kliniku.
“Potrebno im je da dobiju transparentne informacije kako bi mogli odluliti i kako se ne bi držali preporuke – njima je uspelo i nama će jer idemo u istu kliniku.”

Glavna autorka studije, doktorka L.G rekla je: “Nažalost, parovi na Novom Zelandu i u Australiji ne mogu da se oslanjaju na oglašeni procenat uspeha pri izboru klinika. Problem je u tome što smernice zapravo ne definišu tačno šta se računa kao “uspeh “.
“Neke klinike opisuju stope trudnoće iz pojedinačnih embriona – ali neće sve žene koje započnu lečenje IVF-om dostići ovu fazu lečenja.”
Profesorka C.F je dodala: “Pacijentkinje dolaze na kliniku i izgledaju prilično zbunjeno, jer su na internet mreži pročitale da mogu imati ove fantastične stope trudnoće, ali to je zato što se stope računaju po prenosu embriona a ne po započetom ciklusu”.
A ulozi su visoki za parove koji traže mesto za IVF ciklus zbog troškova koji su uključeni.
“Pacijenti koji se bore sa neplodnošću zaslužuju najbolje dostupne informacije i trenutno upoređuju jabuke i kruške po klinikama.”
Još neke od razlika u stopama uspešnosti bile su u vezi sa starošću žena, jer ne uključujući podatke o ženama koje su imale smanjenu plodnost, i koje su bile starije od 35 godina. Neke klinike su, čak, postavljale brojke za zamrznute embrione dok su druge koristile brojke za sveže. Mora se sve ovo usaglasiti.
Izvor: www.rnz.co.nz