Mnoge stvari mogu uticati na zdravlje jajnika i proizvedenih jajnih ćelija – dobra cirkulacija, hormonska ravnoteža, redovni ciklusi, nivo stresa. Danas je sve više istraživanja koja upućuju da zdravlje jajnika i kvalitet jajnih ćelija ne zavisi samo od navedenih faktora, već i od hrane koja se konzumira. Povećanje kvaliteta jajnih ćelija može se postići u 90 dana, koliko traje prirodni ciklus proizvodnje jedne ćelije, tako da treba voditi računa čak tri ciklusa unazad.
Važna je redovna fizička aktivnost kako biste održali dobru cirkulaciju. Loša cirkulacija u jajnicima dovodi do smanjenog snabdevanja kiseonikom i hranjivim stvarima, što utiče na njihovo normalno funkcionisanje. Takođe, važna je redovna i dovoljna hidratizacija organizma, koja takođe podstiče cirkulaciju.
Jedan od najboljih načina za poboljšanje cirkulacije u jajnicima i materici je abdominalna masaža. Tu vrstu masaže može raditi profesionalni maser za taj deo tela. Naravno, možete i sami naučiti kako izvoditi masažu kod kuće.

Hormonska ravnoteža igra najvažniju ulogu u zdravlju jajne ćelije. Sve više žena zbog različitih razloga ima problema s hormonskom neravnotežom, koja je najčešće posledica stresa, neuravnotežene ishrane i nezdravog života. Uspostavljanje hormonske ravnoteže moguće je i bez hormonskih terapija, pravilnom ishranom i navikama, ali to zavisi od slučaja do slučaja.
Svakako je potrebno obratiti pažnju na zdravu i uravnoteženu ishranu. Namirnice koje mogu uticati na povećanje kvaliteta jajnih ćelija su: matični mleč, brokoli, bobičasto voće, zeleno povrće, losos, seme bundeve, susam, kurkuma, đumbir…
Namirnice koje bi trebalo izbegavati, ili barem smanjiti unos u najvećoj mogućoj meri, su: kofein, alkohol, šećeri, neorgansko meso i mlečni proizvodi, gazirani sokovi, procesuiranu hranu (polugotova i gotova jela, konzerve), hranu bogatu transmastima (brza hrana i grickalice, hrana pečena u dubokom ulju) i GMO hranu. Izbegavati drastične dijete za smanjenje težine!
Svakako je vrlo važno uzimanje suplemenata u obliku vitamina, minerala i drugih važnih sastojaka, koji će svakako povoljno uticati na ceo organizam. Najčešće se savetuju vitamini D, E, C, koenzim Q10, Omega 3 masne kiseline, cink, folna kiselina…
Po nekim istraživanjima, kvalitetu jajnih ćelija mogu da pomognu i aminokiseline L-Carnitin i L-Arginin. Preporučuje se da se, uz vitamine i minerale, koriste minimum 3 meseca pre planirane VTO. To je period u kom jajna ćelija polako sazreva do vremena kad dolazi na red za ovulaciju.
U slučaju smanjene ovarijalne rezerve i visokog FSH neki endokrinolozi prepisuju i DHEA hormon, koji treba uzimati uz veliki oprez i nikako na svoju ruku.