Muška neplodnost je ranije bila tabu tema, ali situacija se polako menja nabolje. Sve više se o tome govori, rade se studije koje pokušavaju da dođu do odgovora kako se boriti sa muškom neplodnošću da bi ostvarilo potomstvo.
Rezultati najveće studije o broju spermatozoida i uspehu inseminacije, objavljeni u aprilu ove godine, otkrivaju koji je prag broja spermatozoida za uspešnu inseminaciju (IUI), ali pokazuju i da se stopa trudnoće ispod ovog praga smanjuje postupno i kontinuirano, ne radikalno. Predviđanje uspeha IUI ranije se uglavnom bavilo ženskim faktorima, kao što su godine žene. Tek se odnedavno obraća pažnja na to kako na trudnoću utiču muški faktori, poput malog broja pokretnih spermatozoida u ejakulatu.
Dosad se nije mogao utvrditi optimalni prag nakon pripreme spermatozoida za IUI: studije su bile male, promenjivog dizajna i kontradiktornih rezultata. Sada, nova retrospektivna studija, u kojoj je učestvovalo više od 37.000 pacijenata, i za koju se smatra da je dosad najveća koja je ispitivala odnos između IUI i broja pokretnih spermatozoida nakon pranja, zaključuje da pokretni broj spermatozoida od ≥9 miliona daje najbolje šanse za uspeh, sa stopom trudnoće po ciklusu od 16,7%.

Međutim, čak i autori primećuju da ovo još uvek nije neupitno i protive se bilo kojoj definitivnoj granici. Razlog njihove opreznosti je taj što je utvrđeno da je pad kliničke trudnoće ispod praga od 9 miliona postupan i kontinuiran s padom broja pokretljivosti spermatozoida, ali čak je i broj 250.000 u nekoliko slučajeva doveo do kliničke trudnoće (sa stopom trudnoće po ciklusu 4,18%). Ipak, autori svoje rezultate vide kao “vredan” podatak koji može koristiti pri donošenju kliničkih odluka i savetovanju pacijenata pre lečenja.
Do sada su se dokazi o optimalnim pragovima za IUI jako razlikovali – od granične vrednosti od 5 miliona nakon pranja, koja je povezana sa većom stopom trudnoće, ili 10 miliona kao korisnog praga. Međutim, Cochrane pregled zaključio je da se precizan nivo ne može definisati jer su dokazi bili niskog kvaliteta, a niže granične vrednosti uveliko su varirale za parametre spermatozoida pre i nakon ispiranja.
Čini se da ova snažna nova studija ne razrešava nedoumice. Temeljila se na podacima 37.553 pacijenata koji su imali 92.471 ciklusa oplodnje (stimulisani i nestimulisani) svežom ili smrznutom spermom, između 2002. i 2018. u jednoj klinici za lečenje neplodnosti.

Rezultati, prilagođeni starosnoj dobi, indeksu telesne mase (BMI) i protokolu stimulacije, pokazali su da ukupan broj pokretnih spermatozoida iznad 9 miliona nije bio značajno povezan s ishodom trudnoće, ali je ishod bio vrlo predvidiv kada je bio ispod tog praga, uz statistički značajan pad.
I neki drugi pokazatelji su vrlo bitni prilikom predviđanja uspešnosti inseminacije, kako pokazuje studija. Znatno niža stopa trudnoće po ciklusu primećena je kod pacijenata starosti od 35 i više godina, onih sa BMI 18,5 ili više, i prema protokolu stimulacije, s nižim stopama trudnoće bili su oni koji su primali klomifen i CC + FSH (16% odnosno 15,2% u odnosu na 19% samo za FSH).
Autori izveštavaju da “donošenje konačnih zaključaka” o broju pokretnih spermatozoida nakon ispiranja i uspešnosti IUI ostaje izazov. Naglašavaju da “ne postoji određeni prag iznad kojeg bi je trebalo preporučiti”, iako broj nakon pranja i dalje može imati “jedinstvenu vrednost” kao alat za poboljšani odabir među parovima.
Sada su potrebna dalja ispitivanja kako bi se utvrdilo koji – ili hoće li – drugi faktori igrati ulogu u predviđanju uspešne trudnoće u ovoj specifičnoj grupi pacijenata.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061 624 5224.
Izvor: www.focusonreproduction.eu