Koje su najpopularnije destinacije za donaciju? Španija ili možda Češka? Ili možda Grčka? Ukrajina ili Poljska? Možete upoređivati različite destinacije i IVF klinike na osnovu cene, kvaliteta lečenja ili stope uspeha. Koliko je ćelija zagarantovano i da li je to, zaista, važno? Koje su to “najjeftinije” zemlje za IVF i donaciju?
Sve veći broj parova i pojedinaca razmišlja o IVF-u u inostranim klinikama, o tome kako će im se snovi ispuniti baš tamo “negde”, o rođenju deteta. Velika većina su pacijenti koji putuju u inostranstvo kako bi započeli IVF ili IVF sa donorskim materijalom. Šta treba uzeti u obzir kada birate državu i kliniku u kojoj radite IVF?
Zašto pacijenti putuju u inostranstvo kako bi se podvrgli IVF-u sa donorskim materijalom?
U mnogim državama zakonska regulativa ne daje mnogo prostora. Starosna granica može biti veća u inostranstvu, a dostupni su i različiti programi postupaka sa donacijom. Mnogi parovi i pojedinci traže IVF klinike u inostranstvu zbog loše prakse doniranja u svojoj zemlji ili visokih troškova IVF, IVF-ICSI ili IVF sa donorskim materijalom u njihovoj matičnoj zemlji.
Koje su glavne razlike između zemalja IVF-a?
Starosna granica, kao jedan od najčešćih ograničenja, je u zemljama različito i postavljena. U Španiji i Grčkoj je na 50. godini žene, Češka ima granicu na 49. godini, Rusija je ograničila na 51 godinu, dok Ukrajina, Poljska, Letonija nemaju granicu u godinama i klinike same odlučuju do koje godine žene mogu da se leče kod njih. Severni Kipar ima starosnu granicu 58 godina, ali za žene koje su starije od 55 godina obavezno je da moraju nabaviti dozvolu Etičke komisije.
Žene bez partnera mogu raditi postupak vantelesne oplodnje uz doniran materijal (spermatozoide) u Španiji, Grčkoj, Severnom Kipru, Ukrajini, Rusiji i Letoniji. Lezbijski parovi mogu da idu na postupke u Španiju, Severni Kipar, Grčku (uz izjavu notara), a u Letoniji ako se tretiraju kao singl žene.
Anonimna donacija?
Na slici ispod nalazi se spisak najpopularnijih odredišta koja omogućavaju IVF lečenje pomoću reproduktivnih ćelija anonimnog davaoca.
Zemlje sa najvećim brojem programa za donore poređane po popularnosti u odnosu na međunarodne pacijente.
Donacija u inostranstvu donosi i često pitanje: Koju zemlju da odaberem?
Međunarodne klinike pružaju visok nivo lečenja i nege parova i pojedinaca. Pacijenti iz inostranstva često čine do 50% svih pacijenata. Klinike za lečenje neplodnosti u inostranstvu nude razne dodatne usluge (transferi do i sa aerodroma, online konsultacije, putovanja i smeštaj, lične usluge).
Izbor odredišta najviše zavisi od ličnih želja, pored zakonskih ograničenja upotrebe donorskog programa, procesa biranja donora i troškova IVF -a, jer sve ovo može varira od države do države.
Ako idete na donaciju evo nekih interesantnih detalja.
Odabir donora u inostranstvu
U većini zemalja (npr. Poljska, Grčka, Češka i Španija) izbor donora se zasniva na fenotipu koji odgovara primaocu. To znači da donor liči na primaoca u pogledu boje očiju, kose i boje kože koliko god je to moguće. Ova pravila proizilaze iz zakonskih regulativa. To, takođe, znači da u ovim zemljama parovi i pojedinci neće moći sami da odaberu donora. U drugim zemljama (npr. u Ukrajini), primalac sam može birati donora koji liči na njega ili na neki drugi način može da napravi izbor.
Neke klinike omogućavaju pristup različitim informacijama o donorima. Za neke ljude ovo može biti važan faktor koji utiče na njihov izbor odredišta ili kliniku za IVF. U Ukrajini, Rusiji i Sjedinjenim Državama, pored standardnih karakteristika davaoca (visina, težina i boja kose), parovi i pojedinci će dobiti dodatne informacije, uključujući fotografije davaoca iz doba detinjstva.
Trka donatora
U Ukrajini, Rusiji i Poljskoj u njihovim bazama podataka IVF-a dominiraju donori reproduktivnih ćelija kavkaskog porekla. Ako tražite donora sa tamnijom kožom, vaš prirodni izbor bi bili centri za IVF iz Španije, sa Kipra ili iz Grčke. Afroamerički ili afro-karipski donori najčešće su dostupni u SAD-u ili na Barbadosu.
Broj zagarantovanih ćelija koje ćete dobiti od davaoca, broj embriona kreiranih od davaoca varira od klinike do klinike. Opšte je prihvaćena praksa da treba da dobijete najmanje 6 jajnih ćelija, što može rezultirati sa 2 embriona, pod uslovom da su parametri spermatozoida vašeg partnera zadovoljavajući. Neke IVF klinike nude sve jajne ćelije donorke, bez obzira na to koliko je aspirirano (tzv. Ekskluzivni donor). Imajte na umu, međutim, da nije važno koliko ima jajnih ćelija, već je njihov kvalitet važan.
Pre nego što posetite kliniku u inostranstvu, proverite da li IVF centar koristi zamrznute ili sveže jajne ćelije. U slučaju zamrznutih jajnih ćelija, većina inostranih klinika za IVF nudi 6-10 jajnih ćelija. Ono što je najvažnije, ovaj broj se obično odnosi na smrznute jajne ćelije – a njih je potrebno prvo odmrznuti. Statistički gledano, otprilike 50-70% jajnih ćelija se uspešno odmrzava, što znači da će broj nakon odmrzavanja biti neznatno manji.
Godine primaoca i donora
U većini zemalja zakon ograničava maksimalnu dob za IVF (primaoce) na 45 ili 50. Za primaoce jajnih ćelija, koji imaju 50 i više godina, postoji vrlo malo dostupnih odredišta, uključujući Ukrajinu i Rusiju (u Evropi) i SAD.
Imate li partnera? Ili ste singl žena? Ako imate muža ili partnera, program IVF davaoca jajnih ćelija vam je otvoren u bilo kojoj zemlji po vašem izboru. Međutim, ako ste sami, lista klinika koje nude IVF ili IVF sa donorskim reproduktivnim ćelijama sužena je na: Španiju, Portugal, Severni Kipar, Grčku, Ukrajinu, Letoniju, Estoniju, Rusiju, Meksiko, Barbados i SAD.
Lezbijski parovi
Ako morate u postupak IVF-a sa donorskim materijalom za istospolne parove, vaš izbor destinacija biće ograničen na: Španiju, Grčku, Severni Kipar, Portugal, Finsku, Letoniju, UK, Barbados i SAD. Istopolni parovi i singl žena IVF tretman ne mogu da urade u: Češkoj i Poljskoj.
IVF troškovi u inostranstvu
Troškovi lečenja neplodnosti razlikuju se od zemlje do zemlje, ali ne treba pretpostaviti da visoki troškovi znače i bolje usluge nege i veće stope uspeha. Najpopularnije destinacije, koje biraju parovi i pojedinci iz celog sveta, nude siguran tretman plodnosti i visoku stopu uspeha IVF sa reproduktivnim ćelijama donora.
Matična zemlja pacijenta
Estoniju, kao zemlju izbora za mnoge skandinavce i stanovnike Baltičke regije radi lečenja neplodnosti, treba dodati na listu popularnih destinacija za IVF u Evropi. Ako se pitate zašto je to tako – treba da znate da je na raspolaganju mnogo donora, a visoki standardi klinika govore sami za sebe. Kvalitet tretmana ima njihovu cenu, a to je 3.000 evra naknade za tretman sopstvenim jajnim ćelijama i između 5.000 do 6.000 evra sa donorskim.
Drugo odredište pacijenata iz Sjedinjenih Država je Meksiko. Zašto bi bilo ko odabrao Meksiko za lečenje? Jedan od glavnih razloga je logistika – jednostavno je praktičnije leteti za Meksiko, a ne za Evropu. Međutim, drugi razlog je raspon cena koji je u proseku 50 do 60% niži nego u bilo kojoj američkoj klinici.
Kako odabrati IVF kliniku u inostranstvu? Pacijenti svoje istraživanje za kliniku zasnivaju na popularnosti, ceni lečenja i stopi uspeha. Da li je to potpuno ispravan način donošenja odluke? S obzirom na naše iskustvo, u to zaista sumnjamo i želeli bismo naglasiti važnost drugih faktora.
Parovi i pojedinci moraju imati na umu da postave tačna pitanja pre nego što odaberu IVF kliniku. Pogledajte grafiku u nastavku:
U Evropi postoje klinike koje su se specijalizovale za neke oblasti terapije IVF-om – kao što su lečenje pacijenata starijih od 40 ili više od 50 godina. Neki daju veći značaj genetskom skriningu ili drugim aspektima terapije. Zato ne birajte kliniku samo na osnovu troškova, vremena lečenja i stope uspeha.
Ukoliko imate bilo koje pitanje možete kontaktirati Centar za vantelesnu oplodnju na 0800 333 030 ili direktno Udruženje Šansa za roditeljstvo na 061/624-5224.