Suočavanje sa neplodnošću je izazovno. Moramo se nositi sa time što ne možemo da imamo decu, moramo donositi važne odluke o tome šta ćemo dalje, baviti se partnerima koji mogu imati različite poglede na stvari i nositi se sa mnogo društvenih problema.

Izgleda da nas nijedan drugi izazov koji smo doživeli ranije nije mogao pripremiti za problem sa neplodnošću. Zato je važno imati podršku i naučiti nove načine rešavanja ovog izazova. U ovom članku ćemo vam pokazati 10 strategija za suočavanje sa neplodnošću.
1. BRZA PROMENA STANJA
Obično mislimo da su naše emocije izvan naše kontrole, ali to nije istina. Naše emocije su u suštini povezane sa tri aspekta: fokus, govor i držanje. Da li se sećate vremena u vašem životu kada ste bili tužni ili depresivni? Setite se tog trenutaka: bili ste fokusirani na nešto, možda na situaciju koja nije tekla kako ste očekivali; koristili ste određen jezik, možda govorili sebi “da niste uspešni” ili da niste “ dovoljno dobri”; i zauzimali određeno držanje, pognuta ramena, spuštena glava, plitko disanje, možda čak i plakanje.

Pokušajte da se setite vremena kada ste bili stvarno srećni. Možda ste postigli nešto za šta ste naporno radili ili ste išli na odmor na kom ste se predivno proveli. Ako razmišljate o tim trenutcima primetićete da se fokusirate na nešto drugačije, prijatnije iskustvo: koristite drugačiji govor prema sebi i vaše telo ima drugačije držanje, prava ramena, podignuta glava, osmeh, samopouzdanje.

Ova vežba pokazuje da su naše emocije donekle pod našom kontrolom i da ih možemo promeniti, promenom jednog od tri aspekata : naš fokus, naš govor ili naš stav.
Zato sledeći put kada želite da brzo promenite svoje stanje u bolje raspoloženje, zapamtite sve što treba da uradite je da počnete promenom držanja tela. Da ustanete pravih leđa, sa glavom gore i da duboko udahnete. Zatim probajte da se setite nekog posebnog iskustva koje vas je stvarno učinilo srećnim i načina govora koji ste tada koristili. Iznenadićete se kako će se brzo vaše emocije promeniti!
2. PAŽLJIVO OSLUŠKIVANJE TELA
U svakodnevnom životu toliko smo navikli da stvari radimo rutinski da lako gubimo kontakt sa stvarnošću i okolinom. Naš um počinje da razmišlja o prošlosti koju ne možemo promeniti i o budućnosti koja se jos nije dogodila. Kao posledica toga postajemo uznemireni što utiče na našu sposobnost da nastavimo sa svojim životom, sa sadašnjim trenutkom i stvarima u vezi kojih ništa ne možemo da uradimo.

Pažnja je način vraćanja naše svesti u sadašnji trenutak i primećivanje našeg tela, emocija i okruženja bez prosuđivanja. Jedan od najlakših načina za uključivanje pažljivosti u svoju rutinu je skeniranje tela. To traje oko 3 minute i pomoći će vam da se povežete sa svojim telom i sadašnjim trenutkom.
3. AFIRMACIJE
Možda niste svesni, ali naše misli su suštinski povezane sa onim što se dešava u našem životu. To se dešava zato što misli koje imamo o određenom iskustvu, pokreću određene emocije, koje nas teraju da preduzmemo određene radnje, koje vode do rezultata koje dobijemo.

Način promene razmišljanja (a samim tim i naša osećanja, postupci i rezultati) može se postići kroz afirmacije. Afirmacije su izjave koje ponavljate više puta, svakog jutra ili svake večeri, a odnose se na nešto u šta želite da verujete. Vremenom će to ponavljanje dovesti do dobrih rezultata.To se naziva samoispunjavajucim proročanstvom.
Možete odabrati afirmacije koje vama odgovaraju, na primer: “Moje telo je zdravo”, ili “ Spremna sam za ovu trudnoću ”.

4. ZAHVALNOST
Dokazano je i da zahvalnost menja naš mozak i poboljšava mentalno zdravlje. Zapisivanje stvari za koje ste zahvalni može vam pomoći tokom vašeg putovanja kroz neplodnost. U početku će vam biti teško da pronađete jednu stvar za koju ste zahvalni, ali nakon nekoliko dana primetićete da vam postaje lakše i naći ćete još mnogo toga. Uključite i male i velike stvari u svoj život, na primer osobe koje vam znače ili jednostavno činjenicu da vam je neko ustupio mesto u prevozu. Ovu vežbu možete da radite čak i sa partnerom ili nekom drugom dragom osobom i videćete kako će to ojačati vezu između vas.

5. VODITE RAČUNA O SEBI
Tokom ovog putovanja pokušavajući da zatrudnimo lako je biti preplavljen svim stvarima koje “moramo učiniti” i zaboraviti na sebe i ono u čemu uživamo radeći. Ali briga o sebi je najvažnija. Ako se ne osećate dobro, ovo putovanje postaće mnogo izazovnije za vas. Pobrinite se da odvojite vreme samo za sebe. Izaberite aktivnost koja vam daje smisao, zadovoljstvo i ostvarenje, koja nije povezana sa neplodnošću. Možda uživanje u odlasku u bioskop, čitanje, šetnja a, masaža ili određeni hobi.

6. PREPOZNAJTE I IZAZOVITE SVOJE MISLI
Svi mi imamo onaj mali glas u glavi koji nam govori stvari koje ne volimo da čujemo. Taj mali glas zaista može da utiče na vašu sposobnost da uživate i nastavite sa normalnim životom. Dakle, ova sledeća strategija se odnosi na prepoznavanje tih negativnih misli i izazivajući ih tražeći dokaze protiv njih. Najlakši način za to je uzimanje olovke i papira i crtanje tablice poput donje.

Zapišite te negativne misli u prvoj koloni, u ovom slučaju kao primer “Moj zivot je besmislen”. Zatim napišite emociju i intezitet od 1 do 10 koju je izazvala ta misao. Sledeći korak je da razmislite o razlozima koji stoje iza toga, u ovom slučaju je to “ja jos uvek nemam dete”. Sve do ove tačke naš mozak radi ovu vežbu automatski.
Važan deo je ono što sledi a to je gde tražimo dokaze koji pobijaju tu misao. U ovom slučaju to je “ imam divnog partnera koji me voli, prijatelje i posao koji daju smisao mom životu”. Napišite svoj zaključak: i onaj koji podržava sve dokaze i onaj koji ih opovrgava, primetićete kako je intenzitet emocija smanjen.

7. OK JE I KADA NISTE OK
Dok odrastamo, postoji tendencija da verujemo da ne treba da osećamo negativne emocije. Međutim, negativne emocije su normalna reakcija na situaciju u kojoj niste očekivali da će se dogoditi onako kako jeste. Sve emocije, pozitivne i negativne su normalne, dozvoljavaju nam da rezimiramo događaje koji se dešavaju u životu. Zato, dozvolite sebi da se osećate da niste ok. Prihvatite svoje emocije, ne borite se protiv njih i dozvolite sebi da osećate šta god hoćete, bez osećaja krivice.

8. ZAŠTITITE SVOJ UNUTRAŠNJI MIR
Bilo da sami prolazite kroz ovo putovanje i čuvate tajnu od porodice i od prijatelja, ili ste otvoreni o tome, uvek će biti izazivača koji će uticati na vaše emocionalno stanje. Ovi izazivači (okidači) mogu biti razni, od toga kada vas neko pozove kad kupa svoju bebu do toga da vas pita kada ćete vi da imate decu. Bez obzira na sve zapamtite da treba da zaštitite svoje mentalno zdravlje i postavite sebe na prvo mesto. Izaberite odgovor koji vama najviše odgovara i koji štiti vaš unutrašnji mir.

9. PRONAĐITE SVOJU GRUPU PODRŠKE
Osobe koje dele svoje probleme sa neplodnošću sa nekim drugim manje se osećaju uznemireno, depresivno ili zabrinuto. Ako se osećate prijatno sa prijateljem ili članom porodice, uradite to. A ako ne želite da vaša porodica i prijatelji znaju, postoji način da dobijete pomoć putem društvenih medija. Postoje zatvorene Facebook grupe ili Instragam nalozi gde ne morate da pišete svoje pravo ime, e-mail ili bilo šta drugo što vas povezuje sa stvarnim životom. To je prilika da razgovarate sa drugima koji imaju isti problem.

10. OBEZBEDITE NEPRISTRASNU PROFESIONALNU PODRŠKU
Zbog izazova koje donosi neplodnost i njeno lečenje, verovatno će vam biti potrebna stručna podrška u nekom trenutku. Ovu profesionalnu podršku može vam pružiti savetnik ili psiholog. Bićete u mogućnosti da podelite svoja razmišljanja i osećanja i da naučite neke korisne načine upravljanja emocijama, strategije komunikacije, upravljanja teškim razgovorima i donošenja odluka.

U borbi sa neplodnošću znamo da većina osoba potiskuje svoj emocionalni stres koji neplodnost može prouzrokovati, znajte da bez obzira u kojoj se fazi nalazite vi ste spremni za to! Nikad nije kasno da započnete svoj plan podrške za neplodnost.