Ako pokušavate da zatrudnite i dijagnostikovane su vam niske rezerve jajnih ćelija, verovatno je da osetite da nešto ne ide dobro. Ali nemojte biti uznemireni. To je sve češći problem.
I da, utiče na plodnost, jer ukazuje da je broj jajnih ćelija koje potencijalno mogu sazreti i oploditi se ispod nivoa koji se smatra „normalnim“. Ali to ne znači da ne možete biti majka. Jedan od najboljih evropskih stručnjaka za ovu temu, odgovara na 10 čestih nedoumica.
1. Šta je uzrok?
Ženska starost je kritična, a odnos je obrnuto proporcionalan: što ste stariji to imate nižu rezervu jajnika. Ali ovaj problem može da utiče i na mlade žene, jer se javlja u slučajevima prevremenog starenja jajnika. Ostali mogući uzroci su: medicinski ili hirurški zahvati, hemoterapija, zagađenje životne sredine, nezdrave životne navike i neke bolesti, poput endometrioze.
PROČITAJ JOŠ: DRUGI MEĐUNARODNI FESTIVAL POTPOMOGNUTE OPLODNJE
2. Kako se otkriva?
To možete lako saznati. Sve što trebate učiniti je da uradite transvaginalni ultrazvuk između trećeg i petog dana menstrualnog ciklusa da bi se odredio broj folikula sadržanih u svakom jajniku i analiza krvi, da bi se saznale vrednosti nekoliko hormona: folikostimulirajući hormon (FSH) , koji oslobađa hipofiza i odgovoran je za aktiviranje jajnika, antimilerijan hormon (AMH), koji oslobađa vlastiti folikul jajnika, i estradiol. Poslednja dva odnose se na proces razvoja jajnih ćelija. Visoka vrednost FSH ukazuje na nisku rezervu jajnika, jer se njihov nivo povećava kada otkrije da ima malo jajnih ćelija. I obrnuto, visoka vrednost AMH i estradiola uopšte ukazuje na dobru rezervu jajnika, jer je to znak da u procesu sazrevanja ima mnogo jajnih ćelija.

3.Šta se smatra niskom rezervom jajnika?
Generalno, broj jednak ili manji od 4 folikula po jajniku, ili ukupno 7 (zbir oba jajnika) i nizak nivo hormona AMH su pokazatelji niske rezerve jajnika.
4.Kako utiče na plodnost?
Šanse da zatrudnite koristeći svoje jajne ćelije su smanjene, ali ono što zaista utiče je starost. Ako imate niske rezerve jajnih ćelija, ali imate manje od 35, vaše šanse su veće nego ako imate više od 40. Iz tog razloga, iako još uvek ne razmišljate o tome da budete majka, a imate samo 30 ili manje, zamolite svog ginekologa da vam napravi procenu, kako biste mogli bolje da planirate majčinstvo.
PROČITAJ JOŠ: 5 NEVEROVATNIH ČINJENICA O JAJNIM ĆELIJAMA KOJE MORATE ZNATI!
5. Ako sam mlada, ali još uvek ne želim biti majka, da li treba da sačuvam (zamrznem) jajne ćelije?
To je nešto što bi trebalo da procenite sa svojim ginekologom. Ali to je opcija koju, u svakom slučaju, ne treba odbaciti unapred, jer je mladost prednost, jer su vaše jajne ćelije višeg kvaliteta.
6. Da li je normalno imati niske rezerve jajnih ćelija sa 40 godina?
Normalno je da se rezerva jajnih ćelija smanjuje, ali nemaju sve 40-godišnje žene „nisku rezervu jajnih ćelija“. Stoga se svaki slučaj mora proučavati pojedinačno.
7. Ako želim biti majka i imam ovaj problem, da li moram da izaberem nužno potpomognutu reprodukciju?
Zavisi od toga koliko imate godina i šta je uzrok neplodnosti. Ako je razlog prerano starenje jajnika ili lečenje hemoterapijom, odgovor je DA, jer je to jedina opcija u tim slučajevima i verovatno je da, ako niste sačuvali jajne ćelije, morate da pribegnete donaciji jajnih ćelija. Ako je problem nastao zbog vaše starosti, pitajte svog ginekologa koji će vam reći koje su vam opcije i na taj način zajedno odlučiti koja bi opcija mogla biti najbolja za vas.

8. Ako imam nisku rezervu jajnih ćelija, da li to takođe može smanjiti uspešnost IVF?
Ne nužno. Uopšte ona se koristi za dobijanje manjeg broja jajnih ćelija i održivih embriona, ali postoje žene sa niskim rezervama jajnika koje dobro reaguju na hormonsku stimulaciju i imaju kvalitetne jajne ćelije. Dodatni problem je, kao i uvek, starost, jer ako je majka u poodmakloj dobi, njene ćelije su lošeg kvaliteta i takođe postoji povećan rizik od hromozomskih promena i neuspešne implantacije.
PROČITAJ JOŠ: ZAKAŽI BESPLATNE KONSULTACIJE NA FESTIVALU
9. Da li je preporučljivo izvesti nekoliko ciklusa stimulacije jajnika u ovim slučajevima?
Trenutno ne postoji tretman za poboljšanje rezerve jajnika. Oni se proučavaju, ali trenutno su još eksperimentalni. Tretmani hormonskim stimulacijama imaju za cilj da se poveća broj jajnih ćelija koje možemo dobiti, ali ne reaguju sve žene na isti način. Zato moramo proceniti svaki slučaj.

10. Kada se savetuje da se odluči za donaciju jajnih ćelija?
Kada jajnici ne stvaraju održive jajne ćelije ili dobijene ćelije ne zadovoljavaju kvalitet da se oplode i nose trudnoću. Prednost donacije jajnih ćelija je u tome što značajno povećava šanse za postizanje trudnoće naspram upotrebe sopstvenih jajnih ćelija. Trenutno stopa trudnoće putem donacije jajnih ćelija se kreće oko 60% u poređenju sa 30% koju nudi IVF pomoću sopstvenih jajnih ćelija.
Ukoliko imate bilo koje pitanje u svakom trenutku možete pozvati Centar za vantelesnu oplodnju na besplatan broj 0800 333 030 ili na info broj Udruženja 061/624-5224.
Izvor: https://www.dexeus.com/